Turistika, kde využívate svoje nohy, nepotrebuje až takú dôkladnú prípravu. Keď nevládzeme, môžeme si kedykoľvek odpočinúť, no a hlavne sa určite vyberieme na kratšiu a ľahšiu trasu. Pri túre na bicykli, je to však trochu iné. Ak nie ste zvyknutí na chôdzu, budete mať maximálne poriadnu svalovku na nohách, poprípade na bruchu. Ak však nie ste zvyknutí na sedadlo bicykla, okrem svalovej horúčky, nebudete môcť pár dní chodiť. Sedadlo vám totiž v oblasti sedacích svalov, môže narobiť podliatiny, minimálne však veľmi boľavé miesta. Ak sa teda chystáte na dlhšiu cyklotúru, určite nepodceňte prípravu.
Tréning
Jediný spôsob, ako sa vyhnúť bolestiam v rozkroku a na zadku, je tréning. Ak si sadnete na bicykel po dlhšej dobe, tomuto „javu“ sa nevyhnete. Preto sa aspoň dva týždne pred vašim veľkým dňom, začnite aktívne venovať cyklistike. Na bicykli môžete začať chodiť do práce, alebo si poobede vyjdite na nejakú krátku trasu v okolí vášho bydliska. Verte, že to v deň D oceníte!
Okrem samotného bicyklovania, by ste nemali zabudnúť aj na pravidelné preťahovanie svalov, takto sa vyhnete spomínanej svalovej horúčke. Poriadnu rozcvičku si doprajte určite aj tesne pred tým, ako sa na túru s bicyklom vyberiete.
Poslednou radou je to, aby ste počas túry nepreceňovali vaše sily. Ak nevládzete radšej na chvíľku zastaňte. Napite sa vody a popretriasajte si dolné končatiny. Nikdy si ale nesadajte, takto by vaše svaly vychladli a pokračovaniu na bicykli, by bolo vysloveným utrpením.
Výbava
So spomínaným problémom vám môže do istej miery pomôcť aj správne oblečenie. Zožeňte si špeciálne cyklistické nohavice, alebo kombinézu. Toto oblečenie je v oblasti zadku vypchané mäkkým materiálom. Následky to síce zmierni, ale nemôžete očakávať žiadne zázraky.
Nezabudnite ani na správne nastavenie výšky sedadla a riadenia bicykla. Ak sa budete príliš prehýbať alebo budete naopak zohnutí, či nedosiahnete na pedále tak, akoby ste mali, vaše bolesti sa ešte zhoršia. Navyše pri nesprávnom sedení, nebudete vládať už po niekoľkých kilometroch.