K umeniu patrí nielen maľovanie na plátno či sochárstvo, modelovanie z hliny alebo kreslenie rôznymi metódami. Kreativita sa výrazne prejavuje aj v literárnej sfére. Poézia bola vždy plnohodnotným členom umeleckej rodiny, prostredníctvom nej sa ľudia v minulosti dostali k pravdám, ktoré sa hovorovo nešírili- či už to boli plány politických predstaviteľov alebo príchod nového režimu- a bolo veľmi ťažké nájsť v nich niečo pravdivé. Hoci dnes význam tohto literárneho druhu trochu zaostáva za internetovými blogmi a videami, stále nájde dosť priaznivcov. Próza napriek všetkým prekážkam a úskaliam zažíva veľkú popularitu a návrat. Človek sám vo svojom vnútri vie, čo ho viac priťahuje. Kreativite sa medze nekladú a rovnako to platí aj pri jej objavovaní.
Testov na „meranie“ vlastnej úrovne slovnej kreativity je hneď niekoľko, no dá sa hovoriť aj o istých znakoch, ktoré na sebe človek môže vnímať. A sú to tieto:
1. Vyjadrovanie sa. Dá sa to pekne vypozorovať pri komunikácii s nejakým odborníkom, kedy viete svoj slovník prispôsobiť danému človeku, a teda tu ide aj o rozsah Vašej slovnej zásoby. Tá je dobrým základom pri kreatívnom myslení- jednu vec viete opísať viacerými slovami, čím sa vyhýbate častému opakovaniu slov v texte.
2. Píšete si denník. Nie je to len spôsob kumulácie vlastných pocitov a situácii momentálneho dňa. Pomáha to pri formulovaní myšlienok, a táto schopnosť sa veľmi zíde pri kreatívnom písaní, či už prózy, poézie alebo ktoréhokoľvek druhu textu.
3. Pri učení používate pojmové mapy, alebo si učebný text niekoľkokrát prepisujete. Je to znakom kreatívneho človeka, pretože pri tomto spôsobe učenia je nutnosť porozumenia textu a jeho ďalšieho spracovania, čo Vám zjednoduší opravu vlastného literárneho textu, čím ušetríte na zbytočne ostrej kritike.
4. Máte radi slovné hračky. Správny literát, spisovateľ, básnik alebo reportér by mal aspoň čiastočne ovládať príslovia, porekadlá, idiómy, prešmyčky, ktoré ozvláštnia text a vdýchnu doň jedinečnosť.
Ak ste sa našli aspoň v dvoch z týchto znakov, rozhodne skúste niečo napísať, lebo napokon všetka téoria je nanič, ak sa nepretaví do praxe. A napokon niet lepšieho overenia si svojich schopností ako skúškou správnosti.
Písanie je neprebádanou oblasťou umenia, a bude vždy záhadou, pretože ani všetky slová na svete, a že ich je veľmi veľa, nedokážu opísať všetko to, čo sa preháňa hlavou kreatívnym ľuďom.