Medzi výnimky kyslomilných vresovcov patrí vresovec bylinný (Erica herbacea), ktorý kvitne v zime. Rastie aj neutrálnej alebo slabo alkalickej pôde a okrem každoročného zrezania vyžaduje len málo rutinných zásahov.
Iné druhy vresovcov vhodných na pestovanie:
Vresovec stromovitý (Erica arborea)
Vresovec stromovitý neznáša mráz kombinovaný zo studenými vetrami preto u nás asi veľmi nebude rásť. Má voňavé biele kvety, ktoré rozkvitajú zvyčajne od konca zimy do konca jari. Jednou z možností ako a kde ho pestovať, je v črepníkoch, ktoré na zimu uložíte do nevykurovanej zimnej záhrady.
Výška: 1,8 m šírka: 75 cm
Vresovec popolavý „Glencairn“ (Erica cinerea)
Vresovec popolavý kvitne od skorého leta do skorej jesene. Vyžaduje kyslú pôdu. Odroda „Gleincarn“ je osobitne atraktívna, pretože jej listy sú ružovkasté až červenkasté, čo je viditeľné hlavne na jar.
Výška: 30 cm šírka: 45 cm
Vresovec darlejský „Darley Dale“ (Erica x darleyensis)
Je obľúbená pre svoje dlhé obdobie kvitnutia aj pre svetlo až tmavoružové kvietky. Kvitne od novembra do apríla a svojím vzhľadom osvieži každú zamrznutú a snehom pokrytú záhradu.
Bielokvetú odrodu nájdete pod názvom „Silberschmelze“.
Výška: 45 cm šírka: 60 cm
Dabécia kantábrijská (Daboecia cantabrica)
Dabécia je príbuzná vresov, kvitne od leta do jesene ale podmienkou je bezvápenatá pôda, Dabécie majú širšie listy ako vresovce a väčšie kvety zvončekovitého tvaru. Existujú odtiene bielej, ružovej aj purpurovej farby. V zime je potrebné ju prikryť aby nenamrzla.
Výška: 60 cm šírka: 60 cm
Vresovec prchavý „Valerie Proudley“ (Erica vagans)
Nádherný vresovec pestovaný hlavne pre svoje zlatožlto sfarbené listy a biele kvietky. Kvitne koncom leta a na jeseň. Vyžaduje kyslé až slabo zásadité pôdy s vyšším obsahom horčíka. Kvôli ochrane pred holomrazmi je ho na zimu potrebné prikryť čečinou.
Výška: 25 cm šírka: 30 cm